Tematy biblijne

Uczmy się razem i razem zgłębiajmy poszczególne tajemnice Pisma Świętego. W tym dziale zamieszczamy informacje dotyczące najważniejszych elementów tradycji biblijnej. Skąd wiemy, jak powinniśmy się modlić? Co mieści się w granicach bałwochwalstwa i co nam grozi za ten grzech? Jakie znaczenie w naszym życiu ma chrzest wodny i jakie są jego duchowe konsekwencje? Będziemy tutaj omawiać ważne tematy biblijne, które pozwolą nam lepiej zrozumieć podstawy naszej wiary, a także odsiać plewy późniejszych zwyczajów od ziaren Pisma. Chcemy wrócić do źródeł, do korzeni, i chcielibyśmy zabrać w tę podróż także Ciebie.

 

Zapraszamy do lektury analiz poszczególnych fragmentów Ksiąg połączonych z wywodem egzegetycznym. W tym dziale zamieszczamy również wykłady, w trakcie których prelegenci podejmują się interpretacji wybranych fragmentów Ewangelii. Zobaczymy razem, jak wzajemnie rezonują ze sobą Nowy Testament oraz Tora, Księgi Prorockie i Pisma.

 

Wciąż szukasz odpowiedzi na swoje pytania? Napisz do nas, chętnie pochylimy się nad frapującym Cię zagadnieniem.

Modlitwa

PwtPr. 4/15-20


15 Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - 16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, 17 podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, 18 podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. 19 Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem. 20 A was Pan wybrał sobie, wyprowadził was z pieca do topienia żelaza, z Egiptu, abyście się stali Jego ludem, Jego własnością, jak dziś jesteście.

Pwt Pr. 6/4


4 Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym. 5 Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił.

PwtPr 9/25-26


25 Zanosiłem błagania do Pana, przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy; zanosiłem błagania, bo Pan zamierzał was wyniszczyć. 26 Modliłem się do Pana mówiąc: «Panie nasz, Boże, nie zatracaj ludu swego, własności swojej, który uwolniłeś swą wielkością i wyprowadziłeś z Egiptu mocną ręką.

Nakrywanie głów - analiza i egzegeza

 

Przedstawiamy ciekawy artykuł brata Rafała Kowalewskiego, dotyczący nakrywania głów. Jest to analiza i egzegeza 1 Kor 11:1-18

nakrywanie_glow_-_analiza_i_egzegeza_1_kor_11,1-18.pdf

Daty wprowadzenia dogmatów i praktyk Kościoła

 

Często nie zastanawiamy się nad tym, kiedy dana praktyka bądź dogmat pojawiły się w Kościele. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie, które można pobrać w formie pliku pdf, okaże się pomocne.

daty_wprowadzenia_dogmatow_i_praktyk_krk.pdf